Czy warto zostać policjantem?
Wiele młodych osób zastanawia się, czy warto rozważyć pracę w szeregach Polskiej Policji. Jest to zawód, który niesie za sobą wiele korzyści, ale także sporo wyrzeczeń oraz zaangażowania. Aby móc wstąpić na ścieżkę kariery w policji, należy przejść wymagające testy sprawnościowe oraz psychologiczne, a to dopiero początek. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy warto przyjąć się do służby w policji, koniecznie zostań z nami do samego końca!
Czy warto iść do policji? Wymagający zawód policjanta
Jeżeli zastanawiasz się, czy masz szansę na zostanie policjantem, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Aby móc zacząć rozważać przyjęcie do policji, należy spełnić kilka podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest wykształcenie, które można zdobyć m.in. w Wyższej Szkole Policyjnej w Szczytnie. Oferuje ona trzy kierunki studiów, takie jak: Nauka o Policji, Bezpieczeństwo Wewnętrzne oraz Kryminologia. Absolwenci ten uczelni są brani pod uwagę, jako kandydaci do służby w policji, jednak nie są oni jedyni.
Posiadanie wykształcenia wyższego może znacząco zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie w policji. Mile widziane są osoby, które ukończyły kierunki prawne czy te związane z bezpieczeństwem. Warunkiem formalnym jest posiadanie co najmniej wykształcenia średniego, czyli szkoły licealnej lub techników. Warto jednak pamiętać, że i wyższe jest Twoje wykształcenie, tym lepsze warunki pracy, których możesz oczekiwać.
Praca policjanta – weź udział w rekrutacji do policji
Poza ukończeniem szkoły jest jeszcze kilka warunków, które należy spełnić, aby móc pracować w policji. Należą do nich:
- posiadanie polskiego obywatelstwa,
- przejście testu sprawności fizycznej,
- pomyślne odbycie rozmowy kwalifikacyjnej,
- zdanie testu wiedzy ogólnej, który składa się z 40 pytań,
- przejście testu psychologicznego,
- posiadanie właściwych kompetencji do wykonywania tego zawodu.
Zalety pracy w policji – czy warto pełnić służbę w policji?
Aby dostać się do policji, należy wykazywać się takimi predyspozycjami intelektualnymi, jak:
- asertywność,
- odwaga,
- odporność na stres,
- umiejętność działania pod presją,
- zdolność adaptacji do zmiennych warunków,
- umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.
W zamian za to otrzymujesz atrakcyjne warunki pracy, takie jak:
- stabilność zatrudnienia,
- satysfakcjonujące zarobki,
- określona ścieżka kariery,
- możliwość stałego podnoszenia swoich kompetencji.
Praca dla policjanta – czy bycie policjantem się opłaca?
Warto wiedzieć, że jeżeli chcesz zostać policjantem, możesz liczyć na atrakcyjne zarobki. Jeżeli marzysz o pracy, która da Ci nie tylko spełnienie zawodowe, ale także zadowalającą pensję, koniecznie rozważ przyjęcie do służby w policji. Najnowsze szacunki wykazują, że średnia pensja policyjna wynosi lekko ponad 8 tysięcy złotych i stale rośnie. Sam Komendant Główny Policji może pochwalić się pensją w kwocie prawie 20 tysięcy złotych.
Do swoich podstawowych zarobków należy doliczyć takie czynniki, jak:
- dodatek za staż pracy,
- dodatek funkcyjny,
- dodatek za stopień,
- dodatek mundurowy,
- nagroda roczna,
- trzynastka,
- nagroda uznaniowa.
Ważnym przywilejem jest także możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Policjant może zakończyć swoją karierę już w wieku 55 lat lub po 25 latach służby. Zgodnie z ustawą o policji, emerytura funkcjonariusza wynosi 60% podstawy jej wymiaru, a z każdym kolejnym rokiem wzrasta o 3%.
Na osoby zainteresowane czeka także szereg benefitów pracowniczych. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z odpoczynku w jednym z 30 resortowych ośrodków wypoczynkowych. znajdują się one głównie w górach oraz nad morzem.
Motywacja do pracy w policji – dlaczego warto pracować w policji?
Wiele osób uważa, że praca na stanowisko policjanta to nie tylko zawód, ale także misja. Osoba wykazująca zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych stanowi przykład dla obywateli i jest odpowiedzialna za zapewnianie im bezpieczeństwa. Mundur zobowiązuje do bycia przykładem dla innych, chęci zaprowadzenia porządku oraz niesienia pomocy innym.
Policjant praca posiada swoje liczne wady i zalety, których powinien być świadomy każdy kandydat. Jeżeli chcesz wstąpić w szeregi policji, musisz zapoznać się z zasadami jej funkcjonowania oraz zastanowić się, czy jest to zajęcie dla Ciebie. Rynek pracy jest obecnie otwarty na niemal każdego chętnego, który wykazuje odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Jest to warunek zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Dlaczego do policji warto iść? – proces rekrutacji do policji
Motywacja do podjęcia służby w policji wiąże się też ze świadomością istnienia wad tego zawodu. Musisz wiedzieć, że jeżeli planujesz zostać oficerem, musisz być wyjątkowo odporny na stres. W ciągu całej swojej kariery w policji będziesz narażony na stały kontakt z przemocą, czynami patologicznymi czy osobami, dla których przestrzeganie prawa nie jest ważne. Zasady funkcjonowania policji mówią o tym, że każdy kandydat do pracy musi być gotowy na zderzenie ze stresem, wypaleniem zawodowym czy piętnowaniem ze strony społeczeństwa.
Na podstawie wiedzy zgromadzonej powyżej, musisz zastanowić się czy i dlaczego warto zostać policjantem. Jeżeli podejmiesz decyzję o rozpoczęciu pracy na tym stanowisku, nasze testy multiselect do policji mogą pomóc Ci w przygotowaniach do rekrutacji!