Jak przygotować się do testów do policji?
Jeżeli interesuje Cię rozpoczęcie kariery w szeregach policji, musisz być gotowy do odbycia specjalistycznych testów, które sprawdzą Twoją gotowość do pracy na tym stanowisku. Całość rekrutacji można podzielić na trzy główne części, których zaliczenie jest podstawą do zaliczenia postępowania kwalifikacyjnego. Wielu kandydatów na rekruta decyduje się na samodzielne przygotowania do tego testu, jednak znaczna część nie jest gotowa na wyzwania, które się z tym wiążą. Samo przygotowanie wymaga nie tylko sprawności fizycznej, ale także tej umysłowej oraz sporych nakładów nauki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak przygotować się do procesu rekrutacji w policji, koniecznie zostań z nami do samego końca!
Test sprawnościowy do policji – początek kariery w policji
Jednym z etapów egzaminu, który umożliwi Ci przyszłą pracę w policji jest test sprawności fizycznej do policji. Istnieje kilka ważnych zasad, które obowiązują podczas tej części testów. Należą do nich:
- Egzamin sprawnościowy do policji zawsze odbywa się na sali gimnastycznej.
- Aby przygotować się do testu sprawności, należy posiadać strój i obuwie sportowe. Kandydat nie może mieć na sobie biżuterii oraz innych przedmiotów o ostrych krawędziach. Mogą one powodować uszkodzenia ciała lub odzieży kandydata.
- Sam test jest poprzedzony rozgrzewką.
- Czas wykonania poszczególnych ćwiczeń jest mierzony z dokładnością co do sekundy.
Testy na policjanta – etapy rekrutacji do policji
Sam policja test sprawnościowy składa się z ośmiu ćwiczeń, które ułożone są w następującej kolejności:
- Okrążenie stojaków.
- Przewroty na materacu.
- Przeniesienie manekina.
- Skok nad płotkami lekkoatletycznymi.
- Rzut piłką lekarską.
- Przenoszenie piłki lekarskiej.
- Skok nad skrzynią gimnastyczną.
- Bieg wahadłowy.
Na kilka miesięcy przed testem warto rozpocząć treningi siłowe, wydolnościowe oraz wytrzymałościowe. Wszystkie ćwiczenia muszą zostać wykonane z dbałością oraz dokładnością względem przedstawionego opisu. Test sprawności fizycznej policja wymaga także pokonania toru przeszkód w określonym czasie. Na wykonanie całości, kandydat na policjanta ma 1 minutę oraz 41 sekund.
Warto także skorzystać z pomocy specjalisty, który wskaże wytyczne, dotyczące zasad pokonania toru przeszkód oraz jakich błędów unikać podczas testu.
Test psychologiczny do policji – jak wyglądają testy do policji?
Kolejnym krokiem jest test psychologiczny dla policji. Następuje on nie szybciej, niż po uprzednim zaliczeniu testu sprawnościowego policja. Ma on na celu zbadanie ogólnych cech charakteru rekruta, sposobu radzenia sobie w sytuacjach stresowych czy stabilności emocjonalnej. Ten test policyjny jest wykonywany za pomocą metody multiselect i składa się z takich części, jak indywidualne badania kandydata przed komputerem, rozmowa z psychologiem oraz podsumowanie wyników testu i rozmowy.
Przygotowanie się do testów psychologicznych polega jednie na zrelaksowaniu się bezpośrednio przed jego rozpoczęciem. Na pytania należy odpowiadać szczerze i prosto. W inny sposób nie da się przygotować do tej części egzaminów, ponieważ w tym przypadku najbardziej liczy się osobowość i charakter.
Policja testy wiedzy – sposób, aby dostać się do policji
Testy policja to także test wiedzy ogólnej. Jest on rozwiązywany komputerowo i składa się z 40 pytań zamkniętych z czterema opcjami do wyboru, z których tylko jedna jest tą prawidłową. Osoby zainteresowane służbą w policji powinny przygotować się do tego testu samodzielnie. Konieczna będzie wiedza z zakresu funkcjonowania policji i nie tylko. Samą bazę pytań można pobrać online i przystąpić do nauki.
Wyniki zostają przeliczone w systemie, a test zostaje zaliczony po uzyskaniu wymaganej ilości punktów. Przygotowanie do testu wiedzy polega na nauce określonego zakresu informacji, które później znajdą się na teście z wiedzy ogólnej.
Jeżeli chcesz sprawdzić swoją wiedzę do policji, skorzystaj z informacji dostępnych na stronie Policji w Szczytnie. Jest to jednostka, która odpowiada za dobór wiedzy oraz jej wcześniejsze udostępnianie.
Przyjęcie do służby w policji – jak przejść test?
Ostatnim etapem w procesie rekrutacji do policji jest rozmowa kwalifikacyjna, czyli tzw. „wywiad zorganizowany”. Aby przejść test do policji należy uzyskać min. 36 punktów na 60 możliwych. Rozmowa odbywa się w towarzystwie psychologa oraz członka policji i trwa około 20 – 40 minut. Podczas jej trwania zadawane są standardowe pytania, które towarzyszą każdej rozmowie kwalifikacyjnej, czyli motywacja do pracy na stanowisku czy plany na najbliższe lata. Oprócz tego mogą trafić się także pytania z zakresu funkcjonowania policji lub te dotyczące ustawy i policji. Warto wiedzieć, że brak lub niewystarczająca wiedza nie przekreślają Twoich szans. Może to jednak zrobić nadmierna ilość stresu czy brak pewności siebie.