Ścieżka kariery w Policji
Coraz więcej młodych ludzi nie jest pewnych, co tak naprawdę chcą robić w przyszłości. Częściej nachodzą ich wątpliwości dotyczące wysokości zarobków, poziomu skomplikowania zawodowych obowiązków oraz tego, czy przyszła praca będzie sprawiać im przyjemność. Jedną z wielu opcji jest możliwość wstąpienia w szeregi policji. Jest to zawód, który wiąże się ze znaczną ilością obowiązków i zadań, sporą dawką stresu, ale też opanowania. Zostając policjantem, musisz liczyć się z tym, że często będziesz znajdować się w trudnych sytuacjach, które z pozoru mogą wydawać się nie do rozwiązania. Warto jednak dodać, że zarówno ścieżka kariery w policji, jak i liczne możliwości awansów sprawiają, że jest to kusząca profesja. Jeżeli chcesz poznać poszczególne szczeble służby w policji i dowiedzieć się, jakie korzyści się za nimi kryją, koniecznie zostań z nami do samego końca!
Jak wygląda praca w policji na początku? Oferta pracy w policji
Wiele osób zastanawia się, jak wyglada praca w policji i czy jest to opłacalna profesja. Praca policjanta wiąże się z licznymi zaletami, ale także wadami, które dla wielu kandydatów są nie do przejścia. Przyjęcie do służby w policji nie może obejść się bez zaliczenia wymagających testów sprawnościowych, testów psychologicznych, testu wiedzy ogólnej oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Są to podstawowe elementy postępowania kwalifikacyjnego, które determinują fakt przyjęcia do służby. Zawód funkcjonariusza policyjnego to także wrodzone predyspozycje, takie jak odporność na stres, umiejętność radzenia sobie z wyjątkowo trudnymi sytuacjami, a także gotowość do poświęceń na rzeczy dobra innych.
Wszystkie te elementy mogą znacząco zniechęcać przyszłych adeptów, jednak zawód policjanta to także te pozytywne strony. Pierwszą i jedną z najważniejszych jest fakt, że ścieżka kariery w tym zawodzie jest jasno określona, następuje szybko oraz wiąże się z systematycznymi podwyżkami i nagrodami.
Droga kariery struży prawa – jak wygląda kariera w policji?
Na samym początku należy zaznaczyć, że zasady awansowania w szeregach policji wynikają z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest to jednostka, która odpowiada nie tylko za ostateczną postać procesu rekrutacji do policji, ale także za zasady awansowania i związanych z tym benefitów.
Codzienna praca policjantów składa się z wykonywania obowiązków, które składają się na 3 lata służby przygotowawczej. To właśnie po tym czasie możliwy jest pierwszy awans w strukturach policyjnych. Ścieżka kariery prezentuje się następująco:
- posterunkowy – rok,
- starszy posterunkowy – rok,
- sierżant – 2 lata,
- starszy sierżant – 2 lata,
- sierżant sztabowy – 2 lata,
- młodszy aspirant – 3 lata,
- aspirant – 3 lata,
- starszy aspirant – 2 lata,
- aspirant sztabowy – 4 lata,
- podkomisarz – 3 lata,
- komisarz – 4 lata,
- nadkomisarz – 4 lata,
- podinspektor – 3 lata,
- młodszy inspektor – 4 lata,
- inspektor – 4 lata.
Służba w policji – stanowiska pracy w służbach mundurowych
Poszczególne zasady awansowania można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej policji oraz w ustawie o policji. Warunki awansu w policji są ściśle określone i nie ma wobec nich żadnych odstępstw. Każdy kandydat na wyższe stanowisko w jednostkach policji musi wykazywać się determinacją, zaangażowaniem w działania zawodowe oraz chęcią stałego podnoszenia swoich kompetencji. Awans w pracy w policji wymaga też wykazaniem się chęcią do jego otrzymania oraz determinacją w dążeniu do tego celu.
Jeżeli chcesz zostać policjantem o odnieść sukces w tym zawodzie, musisz na niego ciężko zapracować. Do zasad funkcjonowania policji należy także systematyczne pozyskiwanie specyficznych kompetencji, które wiążą się z otrzymaniem uzyskania wyższego stanowiska, a co za tym idzie także większych miesięcznych zarobków.
Ścieżka zawodowa policjanta – praca w zawodzie
Rozwój zawodowy funkcjonariusza policji oznacza także podniesienie jego średnich zarobków. W takiej sytuacji, do zasadniczego wynagrodzenia policjanta należy doliczyć też dodatek stażowy, dodatek funkcyjny wraz z wynagrodzeniem za uzyskany stopień, mundurówkę, trzynastą pensję oraz świadczenia z systemu socjalnego.
Zarobki policjanta są obiektywnie wysokie już na początkowych etapach pełnienie służby, a uzyskiwania kolejnych awansów tylko je podnosi. Jest to kolejny, niezwykle kuszący czynnik, który zachęca funkcjonariuszy do podnoszenia swoich kompetencji. Dodatek stażowy policja to coś na co czeka większość stróżów prawa.
Stanowiska w policji – jak wygląda ścieżka kariery w policji?
Ścieżka kariery w policji jest z góry określona i jasna, a kolejne etapy następują po sobie niezwykle szybko. Zdecydowanie warto pracować w policji, ponieważ czeka tam na Ciebie ciągły rozwój, poprawa oraz uzyskiwanie nowych kompetencji, komfortowe miejsce pracy, a także korzystne zarobki w policji.
Właściwa postawa w pracy może przynieść Ci nie tylko szybkie awansy oraz znaczne tempo rozwoju kariery, ale także satysfakcję z wykonywanej pracy z ludźmi. Twoje zarobki rosną zdecydowanie szybciej niż w przypadku innych profesji, podobnie jak zadowolenie ze ścieżki rozwoju.
Jeżeli planujesz rozpoczęcie nauki do pracy w policji, koniecznie sprawdź nasze multiselect, które pomogą Ci w nauce do testów.