testydopolicji@op.pl

Wiek a rekrutacja do Policji

Czy wiek jest ważny podczas rekrutacji do Policji? Czy istnieje górna granica, która wyznacza, kto może zostać przyjęty w szeregi Policji? Warto pochylić się nad tym zagadnieniem oraz przyjrzeć się bliżej wymaganiom, z jakimi przychodzi się mierzyć kandydatom.

Jakie są przepisy dotyczące wieku podczas rekrutacji?

Na ten moment nie zostały nałożone przepisy, które określałyby to, jaka jest górna granica wiekowa przy rekrutacji do Policji. Oznacza to, że każdy, kto zda testy sprawnościowe i psychologiczne, a także przejdzie badania lekarskie, będzie mógł nosić niebieski mundur. Wiek minimalny wynosi z kolei 18 lat, więc jest nałożona dolna granica, czyli aby móc kandydować, trzeba być pełnoletnim.

Jakie etapy rekrutacji trzeba przejść?

Skoro nie ma granicy wiekowej, warto wiedzieć z czym należy się zmierzyć podczas rekrutacji. Podczas testu sprawności fizycznej można spodziewać się takich ćwiczeń jak okrążanie stojaków, przewroty na materacu, rzuty piłką lekarską, bieg wahadłowy, czy też transportowanie manekina. Oczywiście to nie wszystkie ćwiczenia, a zestaw jest taki sam dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Nie ma też podziału ze względu na wiek, czy też wzrost, każdy rekrut musi przejść te testy oraz MultiSelect testy psychologiczne do policji z wynikiem pozytywnym.

Do policji po czterdziestce

Niektórzy rezygnują z prób rozpoczęcia kariery w Policji po osiągnięciu 30 lat, jednak nie oznacza to, że nie można przejść pozytywnie testów nawet po ukończeniu 40 lat. Oczywiście młodsi rekruci będą mieli ułatwione zadanie podczas testów sprawnościowych, za to starsi zdecydowanie lepiej radzą sobie podczas testów MultiSelect. Dlatego jeśli ktoś ma chęć sprawdzenia się i spróbowania swoich sił jako Policjant, dla osób po 40 także nie będzie to problemem, ponieważ nie ma górnej granicy wiekowej.