testydopolicji@op.pl

Co składa się na podstawowe wyposażenie policjanta?

Podstawowe wyposażenie policjanta na służbie

W czasie pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb porządkowych konieczne jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia. Atrybuty policjanta to odpowiednie umundurowanie, które pozostaje adekwatne do okazji oraz stopnia danego funkcjonariusza. Wyposażenie policjanta do służby składa się także ze sprzętu, który jest niezbędny do wykonywania swoich obowiązków. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda sprzęt policyjny, koniecznie zostać z nami do samego końca.

Pełne umundurowanie policjanta – resortowe wyposażenie służbowe

Każdy nowy policjant, jeszcze przed złożenie ślubowania otrzymuje ćwiczebny mundur policyjny. Z reguły ma on kolor granatowy i jest wykonany z materiału o nazwie rip-stop, który jest wyjątkowo wytrzymały na działanie promieniowania UV, wszelkie uszkodzenia oraz przemoczenie. Starsza wersja tego ubioru posiadała kolor czarny, a w zestawie z nią każdy otrzymywał czapkę z daszkiem, która została zastąpiona furażerką. Każdy policjant otrzymuje także zestaw pagonów, które reprezentują jego stopień w szeregach policyjnych.

Samo umundurowanie jest dopełnione przez buty służbowe policja, czyli tzw. skoczki. Są one dość ciężkie i posiadają bardzo twardą podeszwę. Według ustawy o policji każdy z nich wchodzi w posiadanie pasa głównego, który składa się z dwóch części – wewnętrznej i zewnętrznej. Taka konstrukcja sprawia, że pas nie przesuwa się, a cały osprzęt jest w stale w zasięgu jego rąk.

Ważnym elementem jest także numer identyfikacyjny policjanta wyrażony cyframi arabskimi oraz znak identyfikacji imiennej w postaci pierwszej litery imienia oraz nazwiska policjanta. Sposób umieszczenia na ubiorze policjanta znaków w takiej postaci jest określony w ustawie.

Pas policyjny z wyposażeniem – środki przymusu bezpośredniego

Każdy funkcjonariusz pełniący służbę patrolową musi posiadać wszelkie środki, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa każdemu z obywateli oraz samemu sobie. Elementy wyposażenia zostały określone w przepisach w sprawie umundurowania policjantów. Pracownicy jednostek policji zabierają ze sobą:

  • broń służbową w kaburze – większość funkcjonariuszy policji używa pistolet Walther P-99 lub Glock,
  • dodatkowy magazynek w ładownicy,
  • gaz pieprzowy o pojemności75ml,
  • kajdanki, które są wykonane ze stali oraz posiadają funkcję blokady,
  • pałkę typu tonfa lub pałkę teleskopową.

Co ma przy sobie policjant? Dodatkowe wyposażenie policjanta

W trakcie służby w jednostkach organizacyjnych policji można mieć przy sobie także:

  • notatnik służbowy,
  • przenośny terminal Bluebird, który służy do sprawdzeń w bazie danych,
  • radiostację nasobną,
  • urządzenie do badania stanu trzeźwości,
  • urządzenie do wykrywania narkotyków i środków odurzających w ślinie.

Policja ruchu drogowego dodatkowo posiada sprzęt do mierzenia pomiaru prędkości, kontroli spalin oraz kontroli czasu pracy kierowców. W razie potrzeby na czas wykonywania swoich obowiązków policjant może nosić przy sobie także aparat fotograficzny, a nawet terminale płatnicze, które umożliwiają opłacenie mandatu bezpośrednio po jego otrzymaniu.

Rodzaje mundurów policyjnych – wyposażenie policjanta w czasie służby w oddziałach prewencji

Dodatkowe elementy policjanta, które umożliwiają mu pełnienie obowiązków z zakresu służby patrolowej to:

  • kamizelka taktyczna – to właśnie w niej policjant może przechowywać środki przymusu bezpośredniego oraz dodatkowe części wyposażenia,
  • apteczka podręczna – znajduje się w niej opatrunek, woda utleniona, bandaże, nożyczki, plaster, szpuli oraz chusta trójkątna,
  • rękawice taktyczne,
  • latarka taktyczna – obowiązkowy element w służbie po zmroku.

Wyposażenie policjanta na służbie – dodatkowe informacje

W czasie wykonywania obowiązków służbowych polskiej policji, każdy funkcjonariusz ma w swoim ubiorze elementy odblaskowe w celu poprawienia widoczności policjanta.

Warto wspomnieć, że strój policjanta zmienia się w zależności od okazji, w której on uczestniczy. Na polecenie komendanta głównego policji mogą zarządzić noszenie ubioru wyjściowego ze sznurem galowym. Ubiera się go na takie okazje, jak uroczyste przedstawienia w teatrach, salach koncertowych, gdy występuje się w charakterze przedstawiciela OSP lub oddziałów ZOSP RP.

Ważne wydarzenia w karierze policjanta następuje, gdy nadkomisarz policji mianowany na stopień podinspektora policji otrzymuje z dniem mianowania daszek do czapki gabardynowej wyjściowej. Wyróżnienie w takiej postaci powinno być noszone w określony sposób oraz z zachowaniem wyjątkowej godności. Każdy taki element posiada swoje osobne znaczenie, a co za tym idzie odmienne zasady noszenia.

Każdy funkcjonariusz policji musi przestrzegać zasad noszenia munduru oraz każdego z elementów wyposażenia podstawowego i dodatkowego. Należy zachować wyjątkową ostrożność, ponieważ gdy sprzęt dostanie się w nieodpowiednie ręce może stanowić to zagrożenia dla dużej części społeczeństwa.

Jeżeli chcesz sprawdzić swoją zdolność do pracy w policji, koniecznioe sprawdź nasze testy multiselect do policji.