testydopolicji@op.pl

Czy warto pracować w policji?

Praca policjanta – czy warto?

Kariera w policji niesie za sobą wiele wyzwań, zarówno tych o podłożu psychicznym, jak i fizycznym. Aby móc wykonywać ten zawód należy być sprawnym, wytrzymałym, odpornym na stres oraz ludzką tragedię. Do licznych wymogów, które umożliwiają rozpoczęcie służby w policji należy także ukończenie odpowiedniej szkoły, pomyślne przejście konkretnych testów oraz samego procesu rekrutacyjnego. Zawód policjanta niesie za sobą wiele wymagań i oczekiwań, jednak niewiele mówi się o tym, czy jest to profesja, którą warto podjąć. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto rozpocząć pracę na stanowisku stróża prawa, koniecznie zostać z nami do samego końca.

Czy warto być policjantem? – proces rekrutacyjny

Praca w policji wymaga ukończenia procesu rekrutacyjnego, który składa się z kilku części. Każdy kandydat, po uprzednim złożeniu wszelkich wniosków zostanie dokładnie sprawdzony pod kątem swojego wykształcenia, wieku czy potencjalnej karalności. Kolejnym etapem będzie konieczność zdania testu wiedzy ogólnej, w którym znaleźć można zagadnienia prawne czy te z zakresu funkcjonowania państwa czy samej policji. W tym momencie przychodzi też czas na sprawdzenie sprawności fizycznej rekruta.

Testy multiselect mają za zadanie dokładnie zbadać cechy osobowości potencjalnego, przyszłego policjanta oraz jego predyspozycje psychiczne do wykonywania tego zawodu. Ta część odbywa się za pomocą testów pisemnych, jak i bezpośredniej rozmowy z psychologiem.

Nabór do policji to także rozmowa kwalifikacyjna przez komisja, składającą się ze specjalistów. Sprawdzą oni poziom doświadczenia kandydata, jego motywację do podjęcia pracy oraz ogólną gotowość do pełnienia służby.

Aby móc ostatecznie wstąpić w szeregi policji, należy odbyć szkołę policyjną oraz adaptację do zawodu, która trwa około 3 miesiące. Po tym czasie można rozpocząć pracę, jako pełnoprawny policjant.

Czy warto iść do policji? – jaki powinien być dobry kandydat na policjanta?

Stróż porządku publicznego powinien posiadać zestaw cech, które sprawią, że będzie mógł wykonywać swój zawód dobrze. Praca w tym zawodzie wiąże się z dużą ilością sytuacji stresowych, dlatego pracownik polskiej policji powinien cechować się umiejętnością sprawnego rozwiązywania konfliktów oraz zdolnością działania pod presją. Policjant w Polsce powinien także umieć myśleć analitycznie, pracować w zespole oraz posiadać doskonałą kondycję fizyczną.

Zatrudnienie w policji wiąże się także z posiadaniem konkretnych cech osobowościowych. Uczciwość, odpowiedzialność, empatia czy asertywność to bardzo cenne zalety w szeregach służb mundurowych.

Zalety pracy w policji – dlaczego warto?

Jedną z głównych zalet, jakie niesie za sobą praca w policji jest możliwość niesienie pomocy innym. Ten zawód przynosi dużą dawkę satysfakcji z możliwości realizacji celów wyższych. Wdzięczność osób, którym można pomóc jest bezcenna.

Kolejna zaletą pozostają stabilne warunki zatrudnienia oraz pewne zarobki. Każdy funkcjonariusz dostaje stałą pensję wraz z potencjalnymi, dodatkowymi wynagrodzeniami. Różnego rodzaju dodatki zależą od grupy zaszeregowania, stażu pracy czy doświadczenia w zawodzie. Wiele osób uważa, że pensja policjanta, nawet na start jest bardzo zadowalająca. Średnie zarobki w policji brutto na rok 2023 wynosiły 7850 złotych.

Jednym z przywilejów, jakie niesie za sobą praca w policji jest możliwość przejścia na wczesną emeryturę. Zakończenie pracy w zawodzie i przejście na emeryturę w wieku 55 lat lub po 25 latach służby to jedna z zalet służby społeczeństwu. Samo świadczenie emerytalne jest wypłacane w wysokości 60 % względem podstawy jej wymiaru. Zarobki policjanta są więc godne i stosowne do wykonywanej profesji.

Przyjęcie do służby związane jest z możliwością stałego uzupełniania swojej wiedzy oraz umiejętności. Możesz stale podnosić swoje kwalifikacje oraz dostawać kolejne awanse.

Czy warto zostać policjantem? – wady i zagrożenia tego zawodu

Aby dostać się do policji i móc świadomie wykonywać swoją pracę, musisz poznać także wady tego zawodu. Konieczność zapewniania bezpieczeństwa ludziom wiąże się z tym, że sam funkcjonariusz narażony jest na przemoc z rąk przestępcy. Jeżeli chcesz zostać stróżem prawa i pracować w policji, musisz mieć świadomość, że jest to bardzo ryzykowne zajęcie.

Policjanta praca jest też niezwykle obciążająca psychicznie. Do zadań policjanta należą codzienne zmagania z ludzką tragedią i dramatami, na które nie każdy jest gotowy. Przemoc wobec dzieci, maltretowanie i zaniedbania w rodzinach, a nawet zgony to codzienność funkcjonariuszy.

Na pytanie, ile pracuje policjant nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W zależności od zakresu obowiązków, czas pracy w policji znacząco się od siebie różni. Może zdarzyć się nawet, że poszczególne stanowiska nie posiadają limitu, jeżeli chodzi i ilość przepracowanych godzin.

Praca dla policjanta – opinia społeczna

Zawód policjanta jest niezbędny dla zapewnienie bezpieczeństwa i względnego spokoju w społeczeństwie. Odbiór pracy służb mundurowych nie zawsze jest jednak pozytywny. Krytyka, która płynie ze strony ludzi powodowana jest przez liczne czynniki. Bunt, brak zgody na pewne ograniczenia czy konieczność odbycia kary sprawiają, że praca w policji opinie nie zawsze są pozytywne. Z tego powodu tak ważne jest, aby decyzję o rozpoczęciu kariery w policji podjąć świadomie i odpowiedzialnie.