testydopolicji@op.pl

Czym zajmują się policjanci w wydziale kryminalnym

Zawód policjanta z pewnością nie należy do najłatwiejszych profesji. Kandydaci do pracy w policji muszą udowodnić swoją gotowość do wykonywania zawodu poprzez przejście odpowiednich testów psychologicznych i sprawnościowych. Konieczne są także konkretne szkolenia i kursy oraz pomyślnie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna. Jedną z komórek ścigania przestępczości i sprawców przestępstw jest służba kryminalna. Kariera policjanta kryminalnego polega na wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych, które nie zawsze kończą się sukcesem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy w wydziale kryminalnym lub interesuje Cię jak dostać się do policji kryminalnej, koniecznie przeczytaj ten wpis do końca. Postaramy się dostarczyć Ci informacji na temat policji i wydziału kryminalnego.

Jak zostać policjantem kryminalnym? Rekrutacja na funkcjonariusza policyjnego

Jeżeli zastanawiasz się policjant kryminalny jak zostać, śpieszymy z odpowiedzią. Praca policjanta kryminalnego jest poprzedzona stanowiskiem zwykłego funkcjonariusza. Całość poprzedza czteroetapowy proces, który rozpoczyna się od złożenia podania o przyjęcie do służby w policji. Następnie przychodzi pora na test sprawnościowy oraz egzamin wiedzy. Kolejnym krokiem są badania lekarskie i rozmowa kwalifikacyjna. Po ukończeniu nauki w szkole policyjnej trafia się do oddziałów prewencji.

Po upływie około trzech miesięcy pracy na tym stanowisku można ubiegać się o wyższe stanowisko. Szansa na pracę w wydziale kryminalnym znacznie wzrasta po kilku latach pracy w zawodzie oraz po odniesieniu sukcesów w tej profesji.

Doświadczenie w pracy na stanowisku dochodzeniowym lub operacyjnym to największe argumenty, które zwiększą szansę na dostanie się do wydziału kryminalnego. Wiedza z zakresu kryminologii i kryminalistyki dodatkowo potęguje szanse kandydata.

Właśnie tak wyglądają praca w wydziale kryminalnym wymagania, które musi spełnić każdy kandydat. Jeżeli zastanawiasz się jakie szkoły trzeba ukończyć aby zostać policjantem kryminalnym, wystarczy szkoła policyjna. Studia, ani nawet matura nie są wymagane. Warto też sprawdzić nasze testy multiselect do policji.

Policja kryminalna czym się zajmuje? Jak wygląda praca w tym zawodzie?

Policjant kryminalny praca to nie tylko ściganie osób, które popełniły poważne przestępstwa kryminalne. Wydział kryminalny policja realizuje zadania z zakresu organizowania współpracy z osobami udzielającymi pomocy policji w działaniach prowadzących do wykrycia sprawców przestępstw, współdziałania z Komendą Główną Policji oraz innymi organami i instytucjami uprawnionymi do zapobiegania przestępczości o zasięgu międzynarodowym. Jest to także koordynowanie czynności oraz kontaktu z zagranicznymi formacjami policyjnymi, a także współdziałania w tym zakresie z innymi jednostkami policji. Na chętnych do pracy w policji kryminalnej czeka także wspieranie działań wykrywczych, odzyskiwanie, identyfikowanie i ujawnianie mienia pochodzącego od sprawców, nadzorowanie raportów i właściwych sprawozdań oraz udzielanie jednostkom wsparcia, szczególnie w wydziale dochodzeniowo-śledczym, ale również policjantom z pozostałych jednostek organizacyjnych.

To jak dokładnie wygląda praca w policji kryminalnej zależy także od miejsca wykonywania zawodu oraz stopnia zaangażowania, a także stażu pracy. Na pytanie wydział kryminalny czym się zajmuje nie ma jednoznacznej odpowiedzi – mundurowy musi być przygotowany na nawet najbardziej wymagające zadania.

Jak wygląda praca w policji kryminalnej? Poszczególne stanowiska w policji kryminalnej

Praca policji w zakresie kryminalnym składa się z licznych zadań, do których wykonywania należy mieć odpowiednie predyspozycje. Jeżeli chcesz zostać mundurowym musisz wykazywać się dużą sprawnością fizyczną oraz odpornością psychiczną. Pierwszym krokiem, który postawisz w trakcie pobytu w szkole policji będzie nauka funkcjonowania policji, jako całości oraz jego poszczególnych jednostek. Uzyskasz odpowiednią wiedzę, która okaże się niezbędna po wstąpieniu w szeregi służb mundurowych. Od tego momentu, każdy policjant będzie zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej.

Jeżeli interesuje Cię, jak zostać kryminalnym, absolutną podstawą będzie wytrzymałość, cierpliwość oraz umiejętność prawidłowej organizacji pracy własnej. Każdemu kandydatowi do pracy na tym stanowisku życzymy powodzenia i wytrwałości w nauce oraz przygotowaniach.