testydopolicji@op.pl

Ile zarabiają Policjanci?

Praca w policji niesie za sobą wiele poświęceń, ale także liczne korzyści. Bez wątpienia jedną z nich są zarobki służb mundurowych. Przedstawiciele policji od lat mówią o nich otwarcie i systematycznie aktualizują dane ich dotyczące. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od wielu składników, takich jak grupa zaszeregowania, dodatek stażowy czy dodatkowe wynagrodzenia. Zatrudnienie w policji oferuje szereg dodatków pieniężnych, które wpływają na konto na przestrzeni całego roku. Ile wynosi pensja policjanta na start? Na jakie dodatki mogą liczyć po 25 latach służby? Czy wynagrodzenie zasadnicze jest wysokie? Jeżeli planujesz rozpocząć pracę w Polskiej Policji, koniecznie zapoznaj się z informacjami w poniższym artykule.

Wynagrodzenie policjanta. Czy warto pracować jako funkcjonariusz?

Tylko w roku 2022 zatrudnienie w policji wynosiło 100 tysięcy osób. Zdecydowana większość, bo aż 84,8 tysięcy piastowało stanowiska wykonawcze, które są podstawową jednostką struktury policyjnej. W przeciągu kilku ostatnich lat można było zauważyć znaczący wzrost zarobków w policji. Na początku roku 2019 pensja netto obowiązująca kursanta wynosiła 2376 złotych. Z kolei w 2023 było to już 3582 złotych netto dla kursanta powyżej 26 roku życia.

Wynagrodzenie w policji to temat, który wywołuje niemałe zainteresowanie i to nie tylko wśród przyszłych stróżów prawa. Pensja w policji składa się z kilku składników. Wynagrodzenie policjanta to suma wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego, dodatku funkcyjnego i dodatku za stopień. Dodatkowo większość mundurowych może liczyć na takie formy gratyfikacji jak trzynastka, dodatek za noszenie munduru czy inne świadczenia w ramach systemu socjalnego.

Kariera w policji zaczyna się od stopnia kursanta. Jest to osoba, która pomyślnie przeszła nabór do policji i rozpoczęła podstawowe szkolenie na stanowisko funkcjonariusza policji. Musi też wykazywać gotowość psychiczną i fizyczną do pracy w policji. Średnia pensja na tym etapie wynosi około 3582 zł do 3858 zł netto, a do tego należy uwzględnić uposażenie dodatkowe w postaci ilości przepracowanych godzin w zmianie nocnej oraz dni świąteczne.

Średnia pensja policjanta. Czy opłaca się zostać policjantem?

W sytuacji, kiedy kursant pomyślnie zakończy szkolenie, może awansować na stopień aspiranta. Oznacza to, że stanie się on pełnoprawnym funkcjonariuszem. Wzrasta więc nie tylko stanowisko, ale także wynagrodzenie. Zarobek policjanta wynosi wtedy około 4200 złotych netto oraz przysługujące dodatki.

Dyżurny policji to kolejny stopień, który nadzoruje pracę innych policjantów. Jego wynagrodzenie może wynosić nawet 4800 zł netto. Dodatkowo jest to posada wymagająca pracy w nocy i dni świąteczne, które pozostają lepiej płatne.

Kolejne szczeble należą do specjalistów. Są to przedstawiciele policji, którzy posiadają kwalifikacje w określonym obszarze, np. sprawach kryminalnych, pracy z młodzieżą czy badaniu wypadków drogowych. To ile zarabia policjant kryminalny zależy dodatkowo od stopnia jego doświadczenia. Średnie miesięczne zarobki dyżurnego i specjalisty są bardzo podobne. Wysokość uposażenia zasadniczego policjantów – specjalistów z doświadczeniem wynosi około 5200 zł netto. Z kolei zarobki Komendanta Głównego Policji to ok. 8000 zł netto miesięcznie.

Średnie zarobki policjanta w Polsce składają się z kilku elementów. Wypłaty policjantów zależą od grupy zaszeregowania od 1 do 6 oraz wszelkich dodatkowych świadczeń. Przed objęciem stanowiska policjanta należy podpisać rękojmię zachowania tajemnicy odpowiednią do przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Dodatki do pensji policjanta. Ile wynoszą zarobki dodatkowe?

Zgodnie z danymi z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń za początek roku 2023, obecnie w Polskiej Policji funkcjonariusz zarabia średnio od 5480 do 8720 złotych brutto. Oprócz grupy zaszeregowania zatrudnionych liczy się także stopień służbowy. Stanowiska kierownicze i wykonawcze wyższego szczebla mogą liczyć na znacznie większe miesięczne gratyfikacje finansowe. Zgodnie z postanowieniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przykładowe stawki dla poszczególnych stopni to:

 • Inspektor – 2145 złotych,
 • Nadinspektor – 2245 złotych,
 • Aspirant – 1905 złotych,
 • Sierżant – 1805 złotych,
 • Posterunkowy – 1675 złotych,
 • Komisarz – 1995 złotych,
 • Nadkomisarz – 2005 złotych,
 • Inspektor Generalny – 2345 złotych.

W roku 2023 doszło do waloryzacji, a zarobki policjantów wzrosły znacząco. Jak podaje Komenda Główna Policji, policja wynagrodzenie urosło z kwoty 6820 złotych do 7468 złotych miesięcznie.

Praca w policji zarobki – wieloletnia służba w policji

Zarobki policjanta zależą od wielu czynników i regulowane są przez konkretne rozporządzenia i ustawy. Na same podwyżki także składa się kilka elementów, a niektóre z nich to:

 1. Podwyżki ustawowe – sytuacja, w które rząd decyduje się na zasądzenie wyższych zarobków dla wszystkich policjantów lub konkretnych grup. Taka decyzja praktycznie zawsze wiąże się ze zmianą ustawy.
 2. Podwyżki związane z awansem – zarobki w policji na start znacząco różnią się od tych po wielu latach w zawodzie. Jest to także związane z większą odpowiedzialnością za wykonywane zadania oraz poziomem zdobytego dotychczas doświadczenia. Zarobki rosną wraz z kompetencjami.
 3. Podwyżki związane z doświadczeniem – jeżeli zasilasz szeregi policji wystarczająco długo, aby zdobyć szeroki zakres wiedzy, także możesz liczyć na wzrost swojej wypłaty.
 4. Podwyżki związane ze specjalizacją – decyzja podjęcia pracy w policji wymaga ciągłego kształcenia się i poszerzania kwalifikacji zawodowych. Jeżeli chcesz pracować w policji, jako specjalista do spraw kryzysowych lub technik śledczych, możesz spodziewać się o wiele większej wypłaty.
 • Dodatkowo po przepracowaniu konkretnej ilości czasu można liczyć na nagrody jubileuszowe.
 • po 20 latach służby – 75%,
 • po 25 latach służby – 100%,
 • po 30 latach służby – 150%,
 • po 35 latach służby – 200%,
 • po 40 latach służby – 300%.

Policjant ile zarabia? Kryzys kadrowy w służbach mundurowych

Pomimo tego, że wynagrodzenie policja cały czas wzrasta, rośnie problem braku chętnych do pracy. Jak informuje Komenda Wojewódzkiej Policji, w ostatnim czasie zawód policjanta nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Najbardziej brakuje kadry szeregowej. Pomimo też, że zarobki komendanta policji oraz policja kryminalna zarobki są stale podnoszone, jest to największy kryzys od ponad 12 lat. W większych miastach policjanci odchodzą na emeryturę, a na ich miejsce nie ma nowych chętnych. Młode pokolenie nie wykazuje chęci oraz entuzjazmu do podjęcia tego zawodu. Według ostatnich danych, w Polskiej Policji brakuje aż 13 tysięcy pracowników. Warto więc rozważyć, czy nie zapisać się na testy do Policji i zdecydować się na służbę.

W sytuacji kryzysowej podjęto decyzję o wprowadzeniu dodatku antyemerytalnego. Miał on na celu zachęcić starszych policjantów do rezygnacji z wczesnej emerytury i kontynuacji pracy na stanowisku funkcjonariusza. Nie rozwiązało to jednak problemu, a posterunki policji dalej święcą pustkami.

Praca w policji wynagrodzenie – zawód nie dla wszystkich

Stopnie w policji i zarobki to atrakcyjna kwestia, która z pewnością jest zachęcająca dla wielu młodych osób, które planują podjąć pracę w tym zawodzie. Jednak jest to decyzja, którą warto porządnie przemyśleć i przeanalizować. Jest to zajęcie, które wpływa na każdy aspekt życia. Osoby bez powołania i chęci do pracy mogą pożałować takiego wyboru.