testydopolicji@op.pl

Jakie występują stopnie w Policji?

Wiele osób zastanawia się, jakie występują stopnie w Policji. Stopnie służbowe w Policji to tytuły policjantów, które wskazują miejsce funkcjonariusza w hierarchii.

Stopnie policyjne

Należy pamiętać, że zarówno stopnie wojskowe, jak i policyjne nosi się na mundurze. Otrzymywane są dożywotnio, ale to nie oznacza, że nie można ich stracić. Traci się je na skutek utraty obywatelstwa polskiego lub popełnienia przestępstwa. Policjant może używać swojego stopnia również po zwolnieniu ze służby, ale wtedy ważny jest dodatek „w stanie spoczynku”. Policjant bez matury może najdalej awansować na Aspiranta Sztabowego. Oczywiście najpierw trzeba tez zdać testy do Policji.

Hierarchia zawodowa

Warto mieć na uwadze, że w korpusie aspirantów jest to ostatni stopień. W następnym korpusie znajdują się oficerowie. Żeby zostać oficerem trzeba posiadać nie tylko maturę, ale również wykształcenie wyższe. Stopnie policyjne zostały stworzone w celu ułatwienia oznaczania hierarchii zawodowej policjantów. Warto dodać, że odznaczenia są przyznawane dożywotnio, więc nie mają żadnego terminu ważności. Posterunkowy jest najniższym stopniem w polskiej Policji.